Utrinki iz delavnic osnovnih kirurških tehnik za specializante ginekologije in porodništva
Maruša Strgulc, dr.med., specializantka ginekologije in porodništva
Specializacija iz ginekologije in porodništva je zelo široka. Velik del specializacije pokriva tudi kirurgija.
V programu specializacije ni posebej opredeljen del, kjer bi se specializanti lahko nauÄili osnovnih kirurÅ¡kih tehnik.
Teh se obiÄajno nauÄimo v prvih mesecih kroženja na ginekologiji, ko je specializant razpisan kot drugi asistent k operaciji in seveda nihÄe ni zadovoljen z naÅ¡im asistiranjem. VeÄina nas niti ne ve kako se inÅ¡trumenti imenujejo.
Od nas se priÄakuje, da smo veÅ¡Äi osnovnih kirurÅ¡kih tehnik že iz fakultete. Žal seveda temu ni tako. Preden se lotimo kirurgije s podroÄja ginekologije ali porodniÅ¡tva nimamo izkuÅ¡enj niti z manj zahtevnimi kirurÅ¡kimi posegi. Na travmatologiji se specializant kali v mali operacijski na urgentnem bloku in potem poÄasi napreduje.
Zaradi vseh teh pomislekov smo se v SATOGu – združenju specializantov ginekologije in porodniÅ¡tva Slovenije, odloÄili da organiziramo prvo delavnico osnovnih kirurÅ¡kih tehnik za specializante naÅ¡ega podroÄja. V Veliki Britaniji je to že ustaljena praksa. Tam delavnica traja veÄ dni je obvezen del programa specializacije in pogoj za opravljanje prvega dela MRCOG.
Odziv na vabilo v ISISu je bil velik. Prijavilo se je 50 specializantov iz cele Slovenije, kar je Å¡e potrdilo naÅ¡o misel, da je tako izobraževanje potrebno. Delavnica je potekala v soboto 28.3.2009 v predavalnici ginekoloÅ¡ke klinike (dopoldanski teoretiÄni del) in v vajalnicah inÅ¡tituta za anatomijo na MF v Ljubljani (popoldanski praktiÄni del). K sodelovanju smo povabili prof.dr. UroÅ¡a AhÄana, specialista plastiÄne, rekonstrukcijske in estetske kirurgije. Osvežil nam je spomin na osnove Å¡ivanja ran, vozlanja, dreniranja ran in odstranjevanja Å¡ivov. Predavanje pa je popestril z zanimivimi primeri s dobre in slabe kliniÄne prakse, med predavanjem pa smo vozlali in Å¡ivali na umetnih kosih kože.
Sledilo je zabavno predavanje as.dr. Leona MegliÄa dr.med., specialista ginekologije in porodniÅ¡tva, ki nas je spomnil na anatomijo sprednje trebuÅ¡ne stene in predstavil tehnike vstopa v trebuÅ¡no votlino (spodnja mediana laparatomija, laparatomija po Pfannenstielu, …).
Mag. Gorazd KavÅ¡ek, dr.med. specialist ginekologije in porodniÅ¡tva je predaval o porodniÅ¡kih operacijah. OsredotoÄili se je na carski rez. Predstavil je naÄine ekstrakcij ploda pri posameznih indikacijah za s.c. in opozoril na pasti pri tej zahtevni operaciji. Predavanje je bilo polno praktiÄnih nasvetov, predvsem pa je verjetno vlilo strahospoÅ¡tovanje do carskega reza vsem, ki smo bili v predavalnici.
Eden prvih posegov s katerim se poleg abrazij sreÄamo v naÅ¡i specializaciji je Å¡ivanje epiziotomijske rane. Oskrba je rane je zahtevna predvsem pa odgovorna naloga. Dr. KavÅ¡ek nam je predstavil anatomijo medeniÄnega dna, poudarek je bil na strukturah, ki je v praksi ne vidijo tako lepo kot v anatomskih atlasih, so pa za funkcijonalnost in estetski izgled Å¡e kako pomembne. PraktiÄno je bilo Å¡ivanje epiziotomij prikazano popoldan, na modelih.
Po dobrem kosili v restavraciji Å torklja, smo se lotili praktiÄnega dela. Pripravila sta ga prof.dr. Mirko Omejc, dr.med., specialist abdominalne kirurgije in as. AleÅ¡ Sedlar z oddelka za urologijo.
V dveh skupinah smo se po krajÅ¡em predavanju lotili Å¡ivanja poÅ¡kodbe mehurja oz. Ärevesa. Å ivali smo na praÅ¡iÄjih tkivih in na umetnih materialih, ki simulirajo Ärevo. Katja JakopiÄ dr.med., specializantka ginekologije in porodniÅ¡tva, ki se je udeležila uÄen delavnice (ne vem imena in kje ste bili) nam je prikazala Å¡ivanje rupture presredka tretje in Äetrte stopnje.
Delavnica je trajale cel dan. Kot je razvidno iz anket, ki so jih na koncu izpolnili udeleženci, bi bilo potrebno delavnico razÅ¡iriti na veÄ dni, da bi imeli Å¡e veÄ Äasa za praktiÄno delo.
Porodilo se je veliko idej za drugo leto, ko bi morda lahko ponovili zaÄetni del delavnice za tiste, ki jim letos ni uspelo priti. Delavnico pa bi lahko nadgradili z nadaljevalnih delom, za tiste že nekoliko bolj izkuÅ¡ene zaÄetnike.
Mislim, da je delavnica uspela. Rezultate ankete kažejo da je delavnica uspela. Pohval je bilo veliko, pripomb malo. Slednje bomo z veseljem upoštevali drugo leto. Vsi predavatelji so dobili oceno višjo od 4 (na lestvici od 1 do 5).
V imenu organizacijske ekipe se jim zahvaljujem za pomoÄ in upam, da bomo Å¡e sodelovali. Zahvalila bi se Å¡e prof. dr. Ksenji GerÅ¡ak, ki nam je ves Äas stala ob strani z uporabnimi nasveti in podjetju Johnson & Johnson, ki je prispevalo Å¡ivalni material, tkiva in modele.
Upam, da bo delavnica pripomogla, k izboljšanju spretnosti ginekoloških prstov mlajše generacije.