Strokovno sreÄanje European summer school of social pediatrics 2007
PonoÄi sem priÅ¡el iz odliÄno organizirane 1. poletne Å¡ole socialne pediatrije. Å olo organizira InÅ¡titut za zdravje otrok iz Trsta, Združenje za pediatrijo .
Sekcija za socialno pediatrijo in zdravje otrok pri Slovenskem zdravniškem društvu in Hrvaško društvo za prevetnivo in socilano pediatrijo, Hrvaškega zdravniškega zbora. Krovna organizacija je ESSOP _ European Society for Social Pediatrics and Child Health.
Pod njenim okriljem delujemo organizatorji kot Älani te organiziacije in funkcionarji v IzvrÅ¡ilnem odboru. HrvaÅ¡ko zastopa prof. Josip Grgurić, dr.med., Italijo prof. Georgio Tamburlini, dr.med., in Slovenijo prim.asist.mag. Martin Bigec, dr.med.. Sponzor sreÄanja je bil UNICEF HrvaÅ¡ka.
Ker gre za strokovno prireditev za omejeno Å¡tevilo udeležencev so bili vabljeni predvsem promotorji zdravstvenih sistemov s podroÄja pediatrije v državah EU in izven ter aktivni pediatri v druÅ¡tvih in združenjih, ki promovirajo otrokove pravice, Å¡e posebej pravico do zdravja.
Tokrat smo bili udeleženci iz Kanade, Anglije, Poljske, Italije, Slovenije, HrvaÅ¡ke, Gruzije, Tadžikistana, Zimbabveja, GrÄije in Srbije. Tema je bila Zgodnji otrokov razvoj.
Obravnavali smo razliÄna podroÄja aktivnosti za spodujanje otrokovega zgornjega razvoja, predvsem z vidika vloge družbe, prostovoljcev, družine, okolja (vrtci,, Å¡ole,..) mestna skupnost, vladne in nevladne organizacije.
Socilani pediatri moramo biti senzibilizirani na dogajanje v družbi, predvsem v zdravstvu, kjer gre za poskus krÄenja otrokovih pravic ss trani zakonodaje ali financiranja zdravstvenih programov. KlasiÄnih predavanj ex. katedra ni bilo. Bili smo vabljeni predavatelji s predvidenimi temami, ki smo jih predstavili kot uvod v skupinsko delo.
VeÄina dela se je dogajala v Delovnih skupinah s predstavitvijo projektov v o posameznih državah in medsebojno razpravo o vpraÅ¡anjih in dilemah. Delo je bilo intenzivno, poglobljeno predvsem pa kolegialno in ustvarjalno. Vse skupine so morale poroÄati o svojem delu in ga predstaviti drugim.
ZakljuÄki bodo objavljeni na spletnih straneh ESSOPa. Po Å¡tirih dnevih dopoldanskega in popoldanskega dela, ki je potekalo v angleÅ¡kem jeziku in vodeno s strani izkuÅ¡enih strokovnjakov, nam klkjub utrujenosti Å¡e ni bilo dovolj.
Dogovorili smo se, da bomo nadaljevali s pridobljenim znanjen doma, v svojih lokalnih skupnostih in da se ponovno dobimo prihodnje leto, tokrat v Dubrovniku.
Martin Bigec