Raziskovalna skupina Katedre za družinsko medicino vizija in dosedanje delo
RAZISKOVALNA SKUPINA KATEDRE ZA DRUŽINSKO MEDICINO – DOSEŽKI DO LETA 2010
V raziskovalni skupini Katedre za družinsko medicino je registriranih 23 raziskovalcev.
Pet raziskovalcev sodeluje v raziskovalnem programu »Raziskave na podroÄju javnega zdravja«, ki ga izvajamo v sodelovanju s partnerskimi raziskovalnimi organizacijami:
Inštitutom za varovanje zdravja Republike Slovenije
Zavodom za zdravstveno varstvo Ljubljana ter
Inštitutom Republike Slovenije za rehabilitacijo.
Na Katedri za družinsko medicino smo izvajali 1 temeljni, 5 aplikativnih in 1 ciljni raziskovalni projekt ter veÄ projektov, ki kih razpisujeta Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije in Mestna obÄina Ljubljana. NaÅ¡i raziskovalci so bili vkljuÄeni tudi v Å¡tevilne raziskovalne projekte drugih ustanov (20 domaÄih ter 5 tujih projektov, od tega 1 projekt FW5).
Rezultati raziskovalnega dela se kažejo v Å¡tevilnih objavah v revijah s faktorjem vpliva (v zadnjih 5 letih 87 znanstvenih prispevkov in okrog 960 objav, pomembnih za stroko). Citiranost raziskovalne skupine v zadnjih 5 letih znaÅ¡a 325 Äistih citatov.
Član naše raziskovalne skupine, predstojnik Katedre za družinsko medicino, prof. dr. Igor Švab, je odgovorni urednik revije Zdravstveno varstvo, ki je pod njegovim vodstvom od leta 2009 na seznamu SSCI. Naš raziskovalec, dr. Josip Car, je sodelavec Cohranove zbirke.
Glavne teme dosedanjih raziskovalnih prizadevanj raziskovalcev Katedre za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani so bile:
-  razvoj teorije družinske medicine in metod izobraževanja na tem podroÄju
- kakovost v družinski medicini
- duševno zdravje (napoved depresije)
-Â samo-zdravljenje in komplementarne metode med bolniki na primarni ravni
- stopnja vkljuÄenosti bolnikov v lastno zdravljenje in vpliv na njihovo veÄjo osveÅ¡Äenost in opremljenost za spoprijemanje z zdravstvenimi težavami
-Â Â prepreÄevanje in obravnava alkoholizma
-Â uporaba motivacijskih tehnik in
- vloga družinske medicine pri prepoznavanju znakov nasilja v družini (oblikovanje sistema presejanja za nasilje).
Raziskovalci raziskovalne skupine so dosegli pomembne uspehe pri raziskovanju na podroÄju nujne medicinske pomoÄi, spletnega svetovanja, etiÄnih vpraÅ¡anj in preventive kardiovaskularnih bolezni, v zadnjem Äasu pa tudi na podroÄju genetike, predvsem genetskega svetovanja. Slovenska družinska medicina je na podroÄju urgentne medicine v svetovnih merilih ena od vodilnih struktur na podroÄju kapnometrije/kapnografije v pred-bolniÅ¡niÄnem okolju.
Raziskovanja na tem podroÄju so omogoÄila prepoznavnost slovenske medicine v svetovni javnosti, kot rezultat so Å¡tevilna vabila na razliÄna sreÄanja in objava prvega uÄbenika s podroÄja kapnografije.
Kapnometrija je bila vkljuÄena tudi v raziskavo o eritropoetinu pri kardio-pulmonalnem oživljanju, ki je bila leta 2008 nagrajena kot najboljÅ¡e raziskovalno delo na podroÄju oživljanja s strani American Heart Association na kongresu v New Orleansu.
Metodologija, ki smo jo vpeljali, je sprejeta v svetovni strokovni javnosti kot standard. To metodologijo razvijamo Å¡e naprej v obliki prospektivnih Å¡tudij, ki bodo vkljuÄene v nova svetovna priporoÄila na podroÄju oživljanja in urgentne oskrbe 2010.
RAZISKOVALNA SKUPINA KATEDRE ZA DRUŽINSKO MEDICINO – PEDAGOŠKO DELO RAZISKOVALCEV
Na Katedri so trenutno pedagoÅ¡ko aktivni trije profesorji in Å¡tirje docenti. Leta 2009 so se na Katedri za družinsko medicino pod mentorskim vodstvom naÅ¡ih raziskovalcev usposabljali trije mladi raziskovalci. Na zadnjem razpisu ARRS pa je bil naÅ¡i raziskovalni skupini dodeljen Å¡e en mladi raziskovalec, ki se bo zaÄel usposabljati v letu 2010.
Prof. Å vab je vodja doktorskega Å¡tudija javnega zdravja na Medicinski fakulteti v Ljubljani, ostali raziskovalci pa so vkljuÄeni v podiplomsko izobraževanje tako na Medicinski fakulteti v Ljubljani kot tudi na Medicinski fakulteti v Mariboru, na med-fakultetni univerzitetni podiplomski Å¡tudij ljubljanske Ekonomske fakultete, na podiplomski Å¡tudij Visoke Å¡ole za zdravstvo Univerze na Primorskem v Izoli, Fakultete za varstvoslovje Univerze v Mariboru ter mariborske DOBA fakultete.
Doslej je pod mentorstvom raziskovalcev Katedre za družinsko medicino doktoriralo 10 in magistriralo 25 podiplomskih Å¡tudentov. NaÅ¡i raziskovalci so bili mentorji tudi pri Å¡tevilnih specialistiÄnih (64) in diplomskih nalogah (55).
RAZISKOVALNA SKUPINA KATEDRE ZA DRUŽINSKO MEDICINO – DELO, USMERJENO V SKUPNOST
Kampanja edukacije laikov na podroÄju Temeljnih postopkov oživljanja – narejen je film ki ga predvajajo razliÄne TV, predvajan je tudi v javnih prostorih; na podroÄju Maribora in okolice so distribuirane zloženke. Za strokovno javnost smo izdali priroÄnik Nujna stanja.
Edukacija pri projektu Za življenje v sodelovanju s Å¡tudenti Medicinske fakultete Univerze v Mariboru poteka v Å¡tevilnih slovenskih krajih s poudarkom na zgodnjem prepoznavanju srÄnega zastoja in takojÅ¡njem ustreznem ukrepanju.
Pripravili smo zbirko DiagnostiÄne preiskave za vsakdanjo rabo, v kateri zdravniki najdejo 100 opisov razliÄnih diagnostiÄnih preiskav, ki jih bolniku lahko ob samem pregledu natisnejo s priložene zgoÅ¡Äenke. Nedavno pa smo izdali tudi zbirko priroÄnikov Navodila za bolnike, ki zdravnikom nudijo preverjene informacije za okoli 200 bolezni, simptomov, poÅ¡kodb ter posebnih stanj, ki jih prav tako lahko ob samem bolnikovem obisku natisnejo s priložene zgoÅ¡Äenke in predstavljajo podkrepitev dobre komunikacije.
Opisani so potrebni diagnostiÄni postopki, naÄini zdravljenja in informacije, ki jih bolnik potrebuje ob doloÄeni zdravstveni težavi. Celotna tematika zbirke Navodil za bolnike je razdeljena na tri knjige: Simptomi, Bolezni in PoÅ¡kodbe ter Posebna stanja.
RAZISKOVALNA SKUPINA KATEDRE ZA DRUŽINSKO MEDICINO – NAČRTI ZA PRIHODNJE SREDNJEROČNO OBDOBJE
V prihodnje bomo nadaljevali delo na raziskovalnem programu in raziskovalnih projektih. Nameravamo kandidirati na razpisu za dva nova raziskovalna projekta, posebno pozornost bomo Å¡e naprej namenjali objavam svojih znanstveno-raziskovalnih dosežkov ter graditvi ugleda slovenske družinske medicine. Tako bomo Å¡e naprej razvijali podroÄje družinske medicine in metode izobraževanja na tem podroÄju z vkljuÄevanjem sodobnih konceptov.
Uvajamo sodoben, z informacijsko tehnologijo podprt sistem ocenjevanja kakovosti dela na primarni ravni, s katerim bomo lahko primerjali kakovost dela v Sloveniji in v nekaterih drugih evropskih državah. Sodelovali bomo pri uvajanju pouka o kakovosti v primarnem zdravstvu na vse stopnje izobraževanja zdravstvenega kadra. Nadaljevali bomo tudi z izdelavo standardiziranih vprašalnikov o zadovoljstvu bolnikov v drugih strokah primarnega zdravstvenega varstva.
Pri sodelovanju z bolniki v zadnjem Äasu igrajo pri tem vse veÄjo vlogo raÄunalniÅ¡ka tehnologija in sodobna komunikacijska sredstva, ki lahko prispevajo k boljÅ¡emu zdravju prebivalstva, boljÅ¡emu razumevanju bolezni in sodelovanju pri zdravljenju. To podroÄje je bilo v preteklosti slabo raziskano, zato napovedujemo veÄji raziskovalni angažman raziskovalcev Katedre za družinsko medicino.
Posebno pozornost bomo posvetili predpisovanju zdravil, obravnavi akutnih infekcij spodnjih dihal, zdravstvenim potrebam in kakovosti življenja starostnikov, multimorbidnosti, anksioznosti in depresivnosti.
Pripravili bomo strokovne smernice za obravnavo žrtev družinskega nasilja. Smernice bodo doloÄale postopek obravnave, sodelovanje s strokovnjaki drugih sektorjev, postopek zavarovanja dokazov in sodelovanje v kriznem timu, kadar so žrtve otroci.
Raziskovalna skupina Katedre za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani si bo s svojim delom in znanstvenimi dosežki Å¡e naprej prizadevala opozarjati strokovno in laiÄno javnost, pa tudi zdravstveno politiko, na kljuÄne vsebine, ki bi jih morala upoÅ¡tevati tudi preobrazba osnovnega sistema zdravstvenega varstva v Sloveniji.