Fakulteta za zdravstvo Jesenice
Fakulteta za zdravstvo Jesenice (FZJ) je mlada, sodobna in ambiciozna fakulteta. Izvajamo dva Å¡tudijska programa, visokoÅ¡olski strokovni Å¡tudijski program prve stopnje Zdravstvena nega (VS), ki je usklajen z EU direktivo za regulirane poklice ter Å¡tudijski program druge stopnje (mag./2I.) Zdravstvena nega. V postopku priprave in akreditacije so Å¡e drugi programi. Å tudijski programi FZJ so mednarodno primerljivi in so odgovor na zdravstvene potrebe prebivalstva ter vkljuÄujejo sodobne pristope na podroÄju zdravstvene obravnave in organiziranja zdravstvenega sistema.
POSLANSTVO, VIZIJA IN VREDNOTE FZJ
Poslanstvo: Ustvarjamo, posredujemo in razÅ¡irjamo znanja za zagotavljanje kakovostne, varne in uÄinkovite zdravstvene obravnave.
Vizija 2020: Vodilna fakulteta na podroÄju izobraževanja, raziskovanja in mednarodnega povezovanja v zdravstveni negi, promociji zdravja, managementu in kakovosti v zdravstvu.
Vrednote: Temeljne vrednote na katerih gradimo kulturo FZJ so partnerstvo, znanje in razvoj.
Temeljna usmeritev fakultete je kakovostno in mednarodno primerljivo izvajanje vseh dejavnosti FZJ. Že od zaÄetka delovanja smo vzpostavili evalvacijo pedagoÅ¡kega dela in podpornih procesov. Sledili smo Standardom in smernicam za zagotavljanje kakovosti v evropskem visokoÅ¡olskem prostoru. Maja 2012 smo s strani Slovenskega inÅ¡tituta za kakovost pridobili standarda ISO 9001:2008 in Kakovost za prihodnost vzgoje in izobraževanja (KzP MODEL:2008), kar nas umeÅ¡Äa v skupino visokoÅ¡olskih zavodov, ki imajo urejen in certificiran sistem vodenja kakovosti. V letu 2015 smo naÅ¡e delovanje dali v presojo po modelu Poslovne odliÄnosti, oba Å¡tudijska programa na podroÄju zdravstvene nege pa v mednarodno akreditacijo.
Fakulteta je strateÅ¡ko usmerjena v mednarodno sodelovanje. Ker želimo nenehno izboljÅ¡evati kakovost pedagoÅ¡kega in raziskovalnega dela na mednarodni ravni, se povezujemo s primerljivimi visokoÅ¡olskimi zavodi v tujini. FZJ ima danes sklenjenih veÄ kot 22 mednarodnih medinstitucionalnih sporazumov s tujimi fakultetami, ki poleg raziskovalnega in razvojnega dela omogoÄajo izmenjave pedagoÅ¡kega osebja in Å¡tudentov. Izmenjave Å¡tudentov potekajo v okviru programa Erasmus+ in programa FinanÄnega mehanizma EGP in NorveÅ¡kega finanÄnega mehanizma.
Å tudentom na obeh stopnjah Å¡tudija omogoÄamo in jih spodbujamo k mednarodnim izmenjavam.
Raziskovalno delo je temelj razvoja novih Å¡tudijskih programov in prenove obstojeÄih. Fakulteta z raziskovalnim delom pomembno prispeva k razvoju zdravstvene nege v Sloveniji. V sedmih letih smo uspeÅ¡no sodelovali v 12 mednarodnih raziskovalnih in razvojnih projektov ter 18-ih nacionalnih razvojnih projektih. NaÅ¡a raziskovalna podroÄja so: kliniÄno delo v zdravstveni negi, profesionalizacija zdravstvene nege, sodobni pristopi v zdravstveni negi, promocija zdravja, kakovost in varnost, management sprememb v zdravstvu, visokoÅ¡olsko izobraževanje v zdravstveni negi in zdravstvu, družbeni vidiki zdravja in zdravstva.
V danaÅ¡njem Äasu se s pridobljeno diplomo priÄne kontinuirano profesionalno izobraževanje, lahko reÄemo, da se izobraževanje »šele dobro zaÄne«. Zato na Fakulteti za zdravstvo Jesenice že od leta 2007 deluje Center za vseživljenjsko uÄenje, karierno svetovanje, tutorstvo in mentorstvo (Center). Center izvaja izobraževanja s podroÄja integriranega delovanja za vse poklicne skupine v zdravstvu.
Kaj je tisto, kar govori o naši kakovosti?
Â
- Zaposljivost diplomantov je veÄ kot 90 % v Å¡estih mesecih po diplomi.
- Imamo veÄ kot 20 uÄnih baz in veÄ kot 570 kliniÄnih mentorjev na treh nivojih zdravstvenega sistema.
- Razvili smo edinstven model kliniÄnega mentorstva, ki ima veliko podporo v uÄnih bazah.
- Ustvarjamo odliÄne sinergije sodelovanja med fakulteto in kliniÄnimi okolji ter v mednarodnem prostoru.
- Smo edina fakulteta na podroÄju zdravstva, ki ima uveden sistem kakovosti po ISO 9001:2008 in po modelu Kakovost za prihodnost vzgoje in izobraževanja.
- Smo prva fakulteta na podroÄju zdravstva, ki podeljuje nagrado Naj mentor po izboru Å¡tudentov.
- Smo pobudniki in organizatorji 1. študentske konference študentov zdravstvenih ved, izvedene leta 2009 na Jesenicah, ki je v Sloveniji postala tradicionalna.
- Leta 2011 smo razvili prisego Angele Boškin za diplomante zdravstvene nege, ki jo je Zbornica zdravstvene in babiške nege predlagala kot nacionalno prisego.
- Z uvajanjem in razvojem strokovnih in znanstvenih sreÄanj dosegamo razvoj znanj in izmenjavo dobrih praks Slovenije in v tujini.
- NaÅ¡i magistrski Å¡tudenti izkazujejo odliÄne rezultate v publiciranju svojega raziskovalnega dela.
- Od samega zaÄetka delovanja izpostavljamo in zagovarjamo pomen kakovosti v izobraževanju v zdravstveni negi na vseh stopnja izobraževanja ter pomembnost mednarodne primerljivosti.
VISOKOÅ OLSKI Å TUDIJSKI PROGRAM PRVE STOPNJE ZDRAVSTVENA NEGA (VS)
Zakaj izbrati poklic diplomirana medicinska sestra, diplomirani zdravstvenik?
Poklic diplomirana medicinska sestra/diplomirani zdravstvenik je v Evropski uniji reguliran poklic. ZnaÄilna zanj je dinamiÄnost, skrb za soÄloveka tako v fazi zdravja, kot bolezni in prinaÅ¡a veliko poklicnega zadovoljstva. Obenem je med zelo iskanimi poklici. Ne le na Gorenjskem, ne le v Sloveniji, tudi v drugih Evropskih državah.
PrepriÄani smo, da boste kot diplomanti FZJ sprejeti z odprtimi rokami. Å e zlasti, ker zdravstvene ustanove vedo, da iz naÅ¡e fakultete prihajajo odliÄno usposobljeni in motivirani posamezniki, ki znajo in želijo delati s pacienti, so usposobljeni za sodelovanje v postopkih diagnostike in zdravljenja pacientov, lajÅ¡anja simptomov bolezni in stranskih uÄinkov zdravljenja ter krepitev pacientove neodvisnosti v osnovnih življenjskih aktivnostih. Ob tem pa nenehno – v Äasu bolezni in zdravja, od rojstva, pa vse do smrti – v skrbi za posameznike, kot glasniki zdravja vstopajo tudi v njihove družine in Å¡irÅ¡o družbo. S ciljem spodbujanja zdravega naÄina življenja in prepreÄevanja bolezni lahko diplomirana medicinska sestra/diplomirani zdravstvenik prevzema tudi aktivno vlogo zagovornika, svetovalca, uÄitelja, vodje, raziskovalca, sooblikovalca zdravstvene politike in zdravstvenih sistemov.
Visokošolski študijski program prve stopnje Zdravstvena nega (VS) je program, kjer se oblikuje temeljni profil nosilca zdravstvene nege. Program je mednarodno primerljiv, usklajen z direktivo 2005/36/ES in dopolnitvami le te sprejete v 2013 ter Bolonjskim procesom. Odlikuje ga inovativnost, ki poleg izbirnosti ponuja široko obravnavo aktualne zdravstvene problematike populacije in zdravstva kot sistema.
Å tudij v skladu z EU direktivo za regulirane poklice traja tri leta in obsega 4600 ur teoretiÄnega in praktiÄnega izobraževanja. Ob uskladitvi z Bolonjsko prenovo tako celoten Å¡tudijski program, ki vkljuÄuje tudi individualno delo Å¡tudenta, obsega 5400 ur. Program se izvaja v obliki predavanj, seminarjev, kabinetnih vaj, kliniÄne prakse in individualnega dela Å¡tudenta. Polovico programa, predpisanega z EU direktivo (2300 ur), predstavlja kliniÄna praksa, ki poteka neposredno v kliniÄnem okolju ob pacientu pod mentorstvom kliniÄnih mentorjev v uÄnih bazah ter visokoÅ¡olskih uÄiteljev fakultete, ki so tudi koordinatorji kliniÄne prakse.
Å tudijski program ima 180 ECTS (Evropski prenosni kreditni sistem), pri Äemer 10 ECTS prinese diplomsko delo.
Kompetence in sposobnost
SploÅ¡ne kompetence poklica so definirane kot preventivne in zdravstveno-vzgojne naloge, naloge v zvezi s procesno obravnavo pacientovih potreb po zdravstveni negi, prevzemanje nalog v diagnostiÄno-terapevtskem procesu, koordinacijske naloge, poroÄanje in dokumentiranje ter naloge s podroÄja razvoja prakse. Kot nosilec/nosilka stroke zdravstvene nege boste delovali v timu in boste odgovorni za negovalni proces in proces dodelitve pacienta Älanom tima zdravstvene nege (negovalni tim).
VISOKOÅ OLSKI Å TUDIJSKI PROGRAM DRUGE STOPNJE ZDRAVSTVENA NEGA
Zakaj izbrati magistrski študij zdravstvene nege?
Å tudijski program druge stopnje Zdravstvena nega (mag./2l.) je odziv na zdravstvene potrebe sodobne družbe, ko pacient potrebuje celostno obravnavo, družba pa približevanje zdravemu in bolnemu Äloveku v okolju, v katerem živi. Pomembno vlogo pri doseganju celostne obravnave v prihodnosti bodo imeli izobraženi izvajalci zdravstvene nege, ki sledijo potrebam pacienta, svojcev in celotne družbe.
Magister/magistrica zdravstvene nege je strokovnjak/inja v zdravstveni negi, ki s konÄanim izobraževanjem na drugi Bolonjski stopnji pridobi kompetence in sposobnosti za zahtevnejÅ¡e oblike dela v zdravstveni negi. Osnova za delovanje na tej ravni je znanje o raziskovanju, razumevanje na dokazih podprtega dela in uporaba le tega v praksi, odgovornost za spremljanje lastnega dela, aktivno delovanje na podroÄju kakovosti in varnosti, kliniÄno raziskovanje, sodelovanje v Å¡irÅ¡ih raziskovalnih skupinah in vkljuÄevanje v izobraževalni in pedagoÅ¡ki proces.
Â
Å tudijski program
Å tudijski program druge stopnje Zdravstvena nega (mag./2I.) je nadgradnja visokoÅ¡olskega strokovnega Å¡tudijskega programa prve stopnje Zdravstvena nega in je oblikovan v skladu z bolonjskimi usmeritvami. Sestavljen je iz obveznih in izbirnih predmetov ter iz magistrskega dela. Ovrednoten je s 120 ECTS (Evropski prenosni kreditni sistem). Od tega z obveznimi predmeti pridobite 60 ECTS, z izbirnimi vsebinami 40 ECTS, s pripravo in zagovorom magistrskega dela pa 20 ECTS. Program je v prvem letniku usmerjen v temeljne kompetence na podroÄju raziskovanja in na dokazih podprtega delovanja, v razumevanje teoretiÄnih konceptov delovanja v zdravstveni negi, etiki in managementu. V drugem letniku Å¡tudija ponuja veliko mero izbire, zato bo obilo priložnosti za vaÅ¡ karierni razvoj v smeri povezovanja teorije, prakse in raziskovanja ter poglobitve doloÄenih specialnih podroÄij, ki so usmerjena v probleme sodobne družbe ter pridobivanju novih znanja na podroÄju dela z ljudmi in spremljanja kakovosti in varnosti v zdravstvu. Izbirnih predmetov je 18 in so aktualni ter omogoÄajo pridobitev sodobnih znanj. Å tudent izbere Å¡tiri izbirne predmete.
Kompetence in sposobnosti
V okviru Å¡tudijskega programa boste razvili viÅ¡ji nivo znanj, kompetenc in sposobnosti, s katerimi boste kreirali in vodili zdravstveno nego in oskrbo, ki se bo sposobna primerno odzivati na kompleksne in spreminjajoÄe se potrebe prebivalstva. Ob zakljuÄku Å¡tudijskega programa boste kompetentni eksperti, kliniÄni raziskovalci, nosilci sprememb, sodobni vodje, ustvarjalni sodelavci, koordinatorji, reÅ¡evalci problemov in inovatorji, kar so kljuÄne dimenzije znanj in sposobnosti za zagotavljanje kakovostne zdravstvene nege in oskrbe.
Fakulteta za zdravstvo Jesenice je v srediÅ¡Äu Jesenic, na naslovu Spodnji Plavž 3, v neposredni bližini SploÅ¡ne bolniÅ¡nice Jesenice. ÄŒakajo vas sodobno opremljeni prostori, prilagojeni Å¡tudijskim potrebam Å¡tudentov zdravstvene nege. Na Å¡oli je tudi knjižnica, ki je dobro založena s strokovno literaturo, periodiko, priznanimi mednarodnimi publikacijami in drugimi viri, ki jih potrebujete za svoj Å¡tudij.