Aktivno in zdravo staranje
Ljubljana, 8. januar 2015 – Danes je potekal drugi delovni posvet projekta Aktivno in zdravo staranje v Sloveniji (Active and Healthy Ageing in Slovenia – AHA.SI), ki se ga je udeležilo veÄ kot 150 strokovnjakov iz razliÄnih sektorjev.
Udeleženci so podali svoja staliÅ¡Äa in poglede na izzive starajoÄe se družbe. Spregovorili so Å¡e posebej o trgu dela in upokojevanju, preventivi padcev, pripravi na starost ter dolgotrajni oskrbi. Projekt, pri katerem sodelujejo Å¡tevilni partnerji, vodi in koordinira Nacionalni inÅ¡titut za javno zdravje (NIJZ).
Â
Udeležence je uvodoma pozdravila ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, ki je povedala: »V okviru izvajanja projekta AHA.SI pripravljamo strokovna izhodiÅ¡Äa za nacionalno strategijo zdravega staranja. Vesela sem, da na tem podroÄju že zgledno sodelujemo predstavniki razliÄni resorjev in civilne družbe. To ni samo garancija za uspeh projekta ampak tudi za uspeÅ¡no sooÄanje z izzivi staranja v Sloveniji v prihodnje. PrepriÄana sem, da bo projekt AHA.SI uspeÅ¡en doprinos k dolgoroÄni strategiji na tem podroÄju, ki jo bomo morali skupaj pripraviti in sprejeti Äim prej«.
Â
Državna sekretarka na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Martina Vuk je poudarila pomen sooÄanja s problematiko sarajoÄe se družbe in povedala: »Slovenija nedvomno potrebuje novo strategijo, ki bo podala celovit odgovor na demografske spremembe. Strategija mora tako vsebovati podroÄja vzdržnosti sistemov socialne zaÅ¡Äite, pokojninskega in zdravstvenega zavarovanja, dolgotrajne oskrbe ter delovne aktivnost starejÅ¡ih in Vlada RS si je na teh podroÄjih postavila ambiciozne cilje.
Pri tem pa ne smemo pozabiti na pomembnost medgeneracijskega sodelovanja in sožitja.« Z njim se strinja prim. dr. Ivan Eržen, direktor NIJZ, ki je izpostavil pomen povezovanja razliÄnih sektorjev za uÄinkovite reÅ¡itve obravnavane problematike: »Poslanstvo NIJZ je prispevati k boljÅ¡emu zdravju in k veÄji blaginji prebivalcev Slovenije.Svoje naloge kljub velikim prizadevanjem ne moremo opravljati zgolj s podporo zdravstva, potrebno je Å¡irÅ¡e povezovanje in sodelovanje.
S projektom AHA.SI smo naredili pomemben korak pri povezovanjustrokovnjakov, ki se ukvarjajo z izzivi, povezanimi s staranjem družbe. Veseli me, da smo uspeli vzpostaviti dialog z zainteresiranimi javnostmi, katerih staliÅ¡Äa bodo pomembno pripevala k oblikovanju najprimernejÅ¡ih reÅ¡itev« in dodal: »V dolgoživi družbi je pomemben cilj vzpostavitev pogojev za zdravo in aktivno življenje. Dobro medsektorsko sodelovanje je predpogoj, da to dosežemo.«
»NIJZ kot koordinator skupaj s partnerji uspeÅ¡no zakljuÄuje prvo leto projekta. V tem letu so k projektu veliko prispevali razliÄni deležniki, ki so osvetlili posamezna podroÄja obravnavana v projektu in tako prispevali k oblikovanju predlogov reÅ¡itev,« je povedala dr. Mojca GabrijelÄiÄ BlenkuÅ¡, vodja projekta AHA.SI, NIJZ in dodala: »Verjamem, da bomo projekt uspeÅ¡no nadaljeval tudi v tem letu in Å¡e nadgradili dobra sodelovanja«.