15. letnica katedre za družinsko medicino MF v Ljubljani
KAJ LAHKO KATEDRA ZA DRUŽINSKO MEDICINO OB SVOJI 15-LETNICI PONUDI OSNOVNI ZDRAVSTVENI DEJAVNOSTI IN ZDRAVSTVENI POLITIKI
Slavnostni nagovor ob 15-letnici delovanja Katedre za družinsko medicino na medicinski fakulteti v Ljubljani
prof. dr. Igor Švab, predstojnik Katedre za družinsko medicino na Medicinski fakulteti v Ljubljani
Osnovna zdravstvena dejavnost je temelj zdravstvenega varstva.
Katedra za družinsko medicino razvija, zagovarja in pouÄuje sodobna naÄela primarnega zdravstvenega varstva ter želi sodelovati v konstruktivnem dialogu tudi z aktualno zdravstveno politiko.
Naši argumenti in opozorila so strokovno in znanstveno utemeljeni, predvsem pa usmerjeni v zagotavljanje kakovostne primarne zdravstvene dejavnosti vsem prebivalcem.
Vsaka moderna zdravstvena politika si želi pri naÄrtovanju sistema zdravstvenega varstva zagotoviti Äim boljÅ¡o preskrbljenost prebivalstva in takÅ¡no kakovost zdravstvene oskrbe, da lahko zadosti potrebam prebivalstva, poveže javno-zdravstveno politiko z osnovno zdravstveno dejavnostjo ter oblikuje dovolj prožen in uÄinkovit nadzor nad zdravstvenim sistemom.
Pred 30 leti se je prviÄ pokazalo, da je osnovna zdravstvena dejavnost kljuÄnega pomena za zdravje prebivalstva. Na mednarodni konferenci v Alma Ati pod pokroviteljstvom Svetovne zdravstvene organizacije in UNICEFa leta 1978 so se države podpisnice izrekle, da si bodo prizadevale zagotoviti socialno praviÄnost, pravico do zdravja vsem, sodelovanje in solidarnost. Trideset let kasneje te ideje zvenijo kot utopiÄne sanje minulega socializma, kar je velika Å¡koda, saj je zdaj bolj kot kadarkoli prej potrebno osnovni zdravstveni dejavnosti nameniti pravo pozornost.
V marsikateri državi v ospredje interesa prihaja komercializacija, potroÅ¡niÅ¡tvo in želja po zaslužku, ne glede na to, da so takÅ¡ne usmeritve dokazano Å¡kodljive za zdravje ljudi. Svetovna ekonomska kriza je te težave samo poslabÅ¡ala. Zdravstveni sistemi postajajo vse manj praviÄni. Ogrožajo jih poudarjanje specialistiÄne zdravstvene oskrbe na raÄun primarne, osredotoÄenost zdravstvene politike na kratkoroÄne cilje na definiranih in ozkih podroÄjih, predvsem pa prepuÅ¡Äanje kljuÄnih strateÅ¡kih odloÄitev Äasu in komercializaciji.
Vse to vodi do delovanja t.i. zakona obratne oskrbe, ko tisti, ki zdravstveno oskrbo najmanj rabijo, dobijo najveÄ, najbolj potrebni pa najmanj zdravstvene oskrbe, ki je za bolnike draga, kar je tudi v razvitih državah (najbolj znane so ZDA) povzroÄilo obubožanje bolnikov. VeÄ kot 100 milijonov ljudi letno obuboža zato, ker si ne morejo privoÅ¡Äiti zdravstvene oskrbe. NepraviÄni zdravstveni sistemi se kažejo v razdrobljeni zdravstveni oskrbi, ko se bolniki izgubljajo v labirintu pogosto nepotrebnih diagnostiÄnih in terapevtskih postopkov. V nerazvitih državah pa so vÄasih zdravstveni sistemi tako slabi, da ne zadoÅ¡Äajo niti osnovnim standardom higiene (t.i. nevarna medicina). Neustrezno financiranje daje prednost specialistiÄni oskrbi pred osnovno.
Izvori težav sedanje organizacije zdravstvena varstva so neustreznost bolniÅ¡nic, razdrobljenost in komercializacija zdravstva. Vendar uporabniki zdravstvenih storitev niso veÄ pripravljeni sprejemati zdravstvenega varstva kot usluge, ki se jim nudi, ampak odloÄno zahtevajo kakovost in sodelovanje. Zato bi se morali zdravstveni sistemi preusmeriti v osnovno dejavnost.
ÄŒe je nekoÄ osnovna zdravstvena dejavnost na lokalni ravni zagotavljala osnovno zdravje za revne, se usmerjala na ogrožene skupine prebivalstva, izbrane bolezni ter se ukvarjala s higieno in zdravstveno vzgojo, ob uporabi preprostih tehnologij, centraliziranem vodenju in stalnem zmanjÅ¡evanju stroÅ¡kov predstavljala poceni antitezo bolniÅ¡nice, bi morala primarna zdravstvena dejavnost v 21. stoletju zagotavljati dostop vsem, se ukvarjati s celotno populacijo in vsemi boleznimi, temeljiti na sodelovanju z lokalnimi skupnostmi in civilno družbo, zagotavljati promocijo zdravja in koordinacijo zdravstvene oskrbe ob uporabi sodobnih tehnologij, ob tem pa delovati ekonomsko uÄinkovito ter pregledno nadzorovati porabo virov.
TakÅ¡no zdravstveno varstvo bi s celovitim pristopom zagotavljalo oskrbo, usmerjeno k Äloveku, delovalo po principu kontinuitete in osebnega stika ter odgovorno skrbelo za zdravje celotne populacije. Vse to terja reorganizacijo zdravstvenih ustanov in njihove dostopnosti, ustrezno kadrovsko politiko in popolnitev ter strokovni nadzor. Le tako bi lahko osnovno zdravstvo delovalo kot stiÄiÅ¡Äe koordinacije zdravstvene oskrbe.
Premik od tradicionalnega do primarnega zdravstvenega varstva je zapleten proces. Če želimo spremljati, kako zdravstveni sistem dejansko deluje, si lahko pomagamo z nekaj preprostimi vprašanji o organizaciji in obsegu storitev:
Ali ima prebivalstvo najveÄ stikov z zdravstveno dejavnostjo na osnovni ravni?
Ali so zdravniki v osnovni dejavnosti odgovorni za populacijo?
Ali ima osnovna dejavnost moÄ, da koordinira zdravstveno oskrbo in prispevke posameznih specialistiÄnih strok tako, da ima na voljo denar in administrativno podporo?
Ali obstojajo dokazi, da se usmerjenost v posameznika izvaja in spodbuja?
Ali se obseg storitev zdravnika v osnovni dejavnosti širi ali oži?
Ali se zbirajo informacije o bolniku skozi celo življenjsko obdobje?
Ali zdravniki poznajo svoje kliente in obratno – ali je osnovno zdravstvo enotno vstopno mesto v zdravstveni sistem?
Odgovori na ta vprašanja bi morali usmerjati zdravstveno politiko.
Ob tem je treba vzpostaviti sistem nadzora nad izvajanjem osnovne zdravstvene dejavnosti, ki ne bi bil samo administrativen, ampak predvsem strokoven. Takega znanstvenega pristopa je malo, Äeprav se v zadnjem Äasu poveÄuje. Ne glede na to je zanimivo, da industrija, ki trenutno porabi 8,6% BDP, investira tako malo v analiziranje najbolj uÄinkovite strategije: osnovne zdravstvene dejavnosti.
Slovenska družinska medicina je lahko vzor razvitemu svetu, ko gre za izobraževanje zdravstvenih kadrov, mrežo ustanov na osnovni ravni in akademski razvoj stroke. Tu dosegamo in marsikdaj presegamo evropsko povpreÄje.
UÄitelji naÅ¡e Katedre so gostujoÄi in vabljeni predavatelji na medicinskih fakultetah v Srbiji, HrvaÅ¡ki, Makedoniji in ÄŒrni gori. Katedra za družinsko medicino je sodelovala pri pripravi nacionalne strategije uvajanja družinske medicine v Makedoniji, v ÄŒrni Gori vodimo Å¡estletni (2005-11) projekt doedukacije zdravnikov, za TurÄijo pripravljamo program uvajanja specializacije družinske medicine, za Armenijo pa sistem nadzora takÅ¡nega programa. V podobnem petletnem projektu smo sodelovali v Gruziji ter vodili doedukacijo zdravnikov tudi v Estoniji.
OÄitno nas v tujini cenijo ter nam priznavajo kompetentnost.
V Sloveniji bi lahko brez veÄjih težav že uresniÄili naÄela primarnega zdravstvene varstva, saj je naÅ¡ zdravstveni sistem relativno dober. V marsiÄem se je uspel izogniti težavam, s katerimi so se sooÄile nekatere tranzicijske države. Kljub temu je potrebno, da se razvija naprej in v pravnih in organizacijskih aktih zagotovi možnosti, ki jih ponuja nova paradigme Svetovne zdravstvene organizacije.
Da bi to dosegli, je potrebno sodelovanje stroke, politike in akademskih inštitucij. Zato si kot vodilna izobraževalna institucija prizadevamo za sodelovanje z zdravstveno politiko in izvajanje politike na lokalni ravni, spremembe v financiranju, informatizacijo, spreminjanje organizacijskih struktur ter vertikalno povezovanje.
Katedra za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani je v svojem 15-letnem delovanju prevzela vodilno strokovno in akademsko vlogo v Osrednji, JV Evropi in na Balkanu, kjer kot svetovalci, uÄitelji, mentorji in supervizorji sooblikujemo sodobne sisteme primarnega zdravstvenega varstva. Želeli bi si tako delovati tudi v domovini, saj smo najprej in predvsem zavezani skrbeti za blagostanje slovenskih bolnikov.